İçeriğe atlaAltbilgiye atla
Erginoğlu&Çalışlar’dan Zaman Cetveli

Erginoğlu&Çalışlar’dan Zaman Cetveli

Zaman Cetveli, Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından 1993’te İstanbul’da kurulan Erginoğlu&Çalışlar’ın mimarlık üretimini incelemeye açıyor. Küratörlüğünü Meriç Öner’in gerçekleştirdiği sergi, ofisin otuz yıllık serüvenini projelerin araştırma, tasarım ve uygulama süreçlerinden derlenen nesneler ile aktaracak. Orijinal eskiz, çizim, maket ve fotografik kayıtları barındıran derleme, mekânda kronolojik bir düzende yer alırken ofisin fiziksel ve dijital birikiminden ödünç alınan nesneler, sergide özgün yapılarına uygun biçimde sunulacak. Proje temsil biçimlerini ait oldukları dönemlere göre ayrıştırmaya yarayan kurgu ile mimarlık alanında teknolojinin gündelik değişiminin paranteze alınması da amaçlanıyor. İşlerin paralelinde Zaman Cetveli’ne eklenen olaylar dizisi ise Türkiye ve dünyada otuz yılın bazı eşiklerini anımsatarak sergiyi ortak bir geçmişe yayacak.

Erginoğlu&Çalışlar dünya çapında mesleki, toplumsal ve ekonomik dönüşümlere şahitlik ettiği geniş dönemde, çok sayıda kişi ve kuruluş ile çalıştı. Meslektaş, usta, işveren, mühendis, yüklenici, denetimci sıfatıyla projeye ortak olanlar ile birlikte farklı program ve ölçeklerde uygulamalar gerçekleştirdi. Türkiye’de başlayan çalışmaları, sonraki yıllarda yurtdışı projeleriyle genişledi. Erginoğlu&Çalışlar bulundukları coğrafyalarda bağlamın veri ve gereklerini önceleyen nitelikli yapıların üretimine odaklandı. Aynı zamanda mimarlık pratiğinin canlı biçimde kuşaklar arası aktarıldığı bir çalışma ortamı sunmayı önemsedi.

Zaman Cetveli’nin Tophane-i Amire’deki tek kubbeli yapıya yerleşimi, Erginoğlu&Çalışlar’ın mimarlık etrafında fikir alışverişine olanak tanıyan bir buluşma mekânı oluşturma isteğiyle şekillendi. Kubbe altındaki geçici ortak alan, Erginoğlu&Çalışlar ekibinden mimarların düzenleyeceği atölye çalışmaları ve ofis eski çalışanlarının rehberlik edeceği özel sergi turlarının yanı sıra davetli mimar, sanatçı, tarihçi ve işverenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek yuvarlak masa toplantılarına ayrıldı. Sergi boyunca sürecek programlar, meslek pratiği ile gündelik hayat kesişimindeki ofise dair anlatımın dışına çıkarak ortak zamanı konuşmaya vesile olacak.

Zaman Cetveli, 3-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Tek Kubbe Sergi Salonu’nda ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
(Ziyaret saatleri – 9.00-19.00 Pazartesi günleri hariç)

Program detayları Erginoğlu & Çalışlar Instagram hesabından takip edilebilir: instagram.com/ecarchitects/

Erginoğlu&Çalışlar Hakkında
Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar tarafından 1993 yılında kurulan Erginoğlu&Çalışlar, her projeyi kendi bağlamında ele alan ve o bağlama değer katacak yenilikçi mimari öneriler getirmeye odaklı bir anlayışla çalışır. Ofis binaları, kültür yapıları, alışveriş merkezleri, kamusal yapılar, spor, eğitim ve sanayi kompleksleri, konut ve yerleşke türevi çeşitli program ve ölçeklerde mimari tasarım ve uygulamaları mevcuttur.

Erginoğlu&Çalışlar’ın pragmatik, estetik ve işverenin kurumsal kimliğini vurgulamaya yönelik tasarım anlayışı, ulusal ve uluslararası arenada birçok önemli ödüle layık görüldü. 2016 yılında New Power Station ile Ağa Han Mimarlık ödülünün adaylarından biri olan şirketin önemli ödülleri arasında Tuzambarı – Medina Turgul DDB projesiyle Dünya Mimarlık Festivali (WAF World Architecture Festival) Yeni ve Eski Bina kategorisinde birincilik ödülü, New Power Station ile Iconic Awards birincilik ödülü ile farklı yıllardan Ulusal Mimarlık ödülleri bulunmaktadır.

Kurucu ortaklar, ayrıca, Mimar Sinan, İstanbul Teknik, Uludağ, Yıldız Teknik, Bologna ve Minnesota Üniversitelerinde proje atölyesi yürütücülüğü ve jüri üyeliği gibi çeşitli görevler üstlendiler.

The post Erginoğlu&Çalışlar’dan Zaman Cetveli appeared first on Arkitera.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="4"]